O Metodzie FUE

FUE – follicular units extraction to metoda przeszczepu włosów pozostawiając jedynie niewidoczne pod włosami mikroblizny oraz odznaczająca się krótkim okresem rekonwalescencji. Polega ona na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych. W tej metodzie przeszczepiane są wszystkie niezbędne struktury włosa w tym także komórki macierzyste odpowiedzialne za jego wzrost.

Zabieg metodą FUE najczęściej przeprowadzany jest u osób młodych, którym zależy na braku widocznych blizn w części dawczej. Dzięki tej metodzie można strzyc się na krótko bez obaw o nieestetyczny wygląd. Często wykonuje się ją także w przypadku korekcji niewielkich ubytków owłosienia (zakola, brwi, wąsy)  i blizn – również tych po poprzednich zabiegach przeszczepu włosów wykonanych metodą klasyczną FUT.

Metoda FUE polecana jest także osobom o mało elastycznej skórze głowy oraz dla tych, którzy mają tendencję do przerostowych i szerokich blizn. Ostatnimi czasy coraz częściej stosuje się FUE do korekcji większych łysin, lecz wtedy trzeba się liczyć z dłuższym czasem trwania zabiegu oraz ewentualnym jego powtórzeniem. Obecnie możliwe jest przeszczepienie od 3 tys do 4 tys włosów podczas jednego zabiegu.

Najchętniej wykonuje się zabieg tą metodą u pacjentów posiadających proste, ciemne włosy. Lepiej jeśli włosy rosną gęsto. Przy pomocy metody FUE istnieje możliwość pobierania włosów z innych okolic ciała, jak broda, tors czy okolica łonowa.

Metoda FUE przeszczep włosów

Przed Zabiegiem FUE

Wszelkie wskazówki dotyczące przygotowania pacjenta do zabiegu opisaliśmy w dziale "Przygotowanie Do Zabiegu".

Dowiedz się więcej

Zabieg

Zabieg metodą FUE wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. a jego dokładny i szczegółowy plan przedstawiany jest pacjentowi w trakcie wstępnej konsultacji. Na początku lekarz przystępuje do zaznaczenia dwóch obszarów – dawczego oraz biorczego. Podczas pobierania mieszków włosowych pacjent jest ułożony na brzuchu i w tym właśnie momencie musi się uzbroić w cierpliwość, ponieważ proces ten może potrwać od 2 do 4 godzin.

W klinikach na całym świecie używa się różnych narzędzi służących do pobierania przeszczepów metodą FUE, jednak wielu doświadczonych chirurgów stosuje w tym celu narzędzia manualne.
Należy jednak podkreślić, że różnice między nimi są niewielkie i nie mają najmniejszego wpływu na wynik końcowy, który uzależniony jest wyłącznie od umiejętności i wiedzy chirurga oraz zgranej współpracy jego zespołu.

Po pobraniu jednostek mieszkowych następuje krótka przerwa, podczas której pacjent spożywa posiłek. Potem przystępujemy do wszczepiania jednostek mieszkowych „graftów” w określoną wcześniej okolicę.
Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że z powodu specyficznego wzrostu włosów oraz ze względu na inne okoliczności zabieg pobierania przeszczepów metodą FUE jest niewykonalny. Pozostaje wówczas alternatywa pobrania przeszczepów metodą klasyczną w formie paska skóry. Taka zmiana metody jest wykonywana jedynie za zgodą pacjenta.

Po Zabiegu

Okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, ponieważ okolica dawcza goi się najczęściej w ciągu 1 – 2 tygodni od pobrania. Po tym czasie punkty pobrania przeszczepów stają się niewidoczne, w czym pomagają odrastające w okolicy pobierania włosy. Metoda FUE pozwala na noszenie bardzo krótkich włosów bez obawy o dostrzegalność śladów interwencji chirurgicznej.
Okolica biorcza goi się równie szybko. W pierwszych dniach po zabiegu należy zachować szczególne środki ostrożności by nie uszkodzić przeszczepów, lecz już trzy dni po zabiegu należy w delikatny sposób umyć głowę.